Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. ročník Bitvy klanů

30. 9. 2012

8. ročník Bitvy klanů

29. září 2012

v Háji u Duchcova

Bitva klanů je soutěž v branném běhu, kde se rozhodčími a organizátory stávají děti z hasičského kroužku z různých SDH pod taktovkou mladých hasičů z Háje u Duchcova, kteří se tak učí zodpovědnosti. Soutěžícími se stávají rodiče dětí, dobrovolní a profesionální hasiči z několika okresů, ale i široká veřejnost, která je na soutěž přizvána pod motem "Vyzkoušejte si, jaké je to být hasičem". Je to skvělé místo k setkání hasičů z různých sborů, ale také mezi hasiči a širokou veřejností, nemluvě o zábavě pro rodinu na celý den. Bitva klanů pomáhá rozvíjet kulturní a sportovní život v obci i mimo ní, přičemž soutěže se zúčastňují i starší a  handicapovaní občané. BITVA KLANŮ NEZNÁ OMEZENÍ. 

Už jen ten název "Bitva klanů" vypovídá, že se jedná o velmi zvláštní a zajímavou soutěž, kde zábava rozhodně nechybí. První ročníky Bitvy klanů vznikly u hasičů v Háji, jako soutěž v branném běhu pro rodiče dětí, které navštěvují hasičský kroužek. Ano, na těchto závodech je to jinak než na ostatních. Organizátory, rozhodčími se tu stávají děti a soutěžícími jejich rodiče, trenéři a další dobrovolní hasiči. Celkově je tato soutěž pojata velmi zábavným a přátelským způsobem a hlavním cílem je utužovat kolektiv nejen hasičů, ale i rodičů a představit hasičský sport široké veřejnosti.

Letos jsme tuto soutěž pojali trochu obšírněji a pozvání na soutěž kromě rodičů dětí z hasičského kroužku obdrželi také ostatní sbory dobrovolných hasičů nejen v našem okrese, ale hlavně byla na soutěž přizvána široká veřejnost pod motem "Vyzkoušejte si, jaké je to být hasičem". Kromě toho na stanovištích nestáli jen mladý hasiči z Háje, ale naopak bylo cílem seznámit děti i mimo jiné sbory, a tak na stanovištích stáli děti z různých sborů, které se vžily do role rozhodčích.

Vše bylo tedy pod taktovkou mladých hasičů z Háje u Duchcova. Na místě bylo zajištěno posezení, občerstvení a k poslechu zde hrál i DJ.Děti se ujaly organizace, zahajovací nástupu apod.

8. ročník Bitvy klanů splnil několik cílů:

  • Bitva klanů je zábavná soutěž, kde jsou nejvíce zapojeni děti, které se stávají organizátory a vžívají se do role rozhodčích. Děti se zde učí jakési zodpovědnosti, která se jim do budoucna bude jistě hodit.
  • Na stanovištích nestojí děti jen z SDH Háj u Duchcova, ale naopak cílem je utužit kolektiv mladých hasičů mimo sbory! Proto jsou všechny děti rozděleny na různá stanoviště, aby se seznámili mezi sebou. Na stanovištích, tak letos spolu s dětma z Háje stály ještě mladý hasiči z Oseka, Hostomic, Světce, Obrnic, Košťan a Lenešic.
  • Soutěž má nadregionální význam, jelikož se zúčastnili soutěžící i rozhodčí (v podobě dětí) mimo teplický okres (konkrétně okresy Louny a Most)
  • Do soutěže se kromě dobrovolných a profesionálních hasičů zapojili především rodiče dětí, které navštěvují hasičský kroužek. Cílem je rodičům představit co jejich děti vůbec dělají na hasičském kroužku a jak je to náročné. Nejlepší je, když si i sami rodiče vytvoří k hasičskému sportu nějaký vztah. Kromě toho, pokavad rodiče zjistí co jejich děti vůbec dělají mají pak větší potřebu je v tom nadále podporovat. A nesmíme také zapomenout, že Bitva klanů je skvělé místo, kde si spolu můžou promluvit rodiče dětí, které navštěvují hasičský kroužek a jejich trenéři. Bitva klanů tak jistým způsobem plní funkci jakých si třídních schůzek, kde se rodiče ptají trenérů, jak na tom jejich dítě je. A na závěr je jasné, že Bitva klanů je ideální pro společný rodinný den plný zábavy!
  • Bitva klanů byla letos také zaměřena především na širokou veřejnost pod motem "Vyzkoušejte si, jaké je to být hasičem". A opět nebylo podmínkou, že se můžou zúčastnit obyvatelé jen z Háje u Duchcova, ale zúčastnit se mohli i z okolních a dalších měst a obcí. Na Bitvě klanů má široká veřejnost možnost seznámit se s hasičským sportem, ale i s klasickou hasičinou a můžou k tomu najít i svůj vlastní vztah. Lepší místo, než Bitva klanů, kde si lidé mohou s hasiči promluvit snad ani není. Bitva klanů, tak plní funkci kulturní a sportovní akce v obci pro její občany!
  • Jak už bylo zmíněno, tak do soutěže se, jako závodníci, zapojili i dobrovolný hasiči z jiných sborů. Prezentační listina je opravdu otevřena všem a každý se může zúčastnit.
  • Bitva klanů není jen pro zdravé sportovce, kteří jsou v nejlepším věku, ale naopak. Do soutěže se kromě mladých lidí zapojili také starší občané (50, 60 a více let). Ale hlavně kromě jiného se Bitvy klanů, jako závodník zúčastnil také jeden handicapovaný občan na elektrickém invalidním vozíčku a jako partnera v týmu mu dělal přímo starostka obce Háj u Duchcova.

 

sam_1932.jpg

 

Na závodníky čekalo 7 lehkých disciplín: střelba ze vzduchovek, hod míčkem na cíl, topografie, požární ochrana, hod kroužky, rozvinutí hadice na cíl a hlavolam (spojování hadic a namontování koše). Pro naprostou většinou závodníků je Bitva klanů brána, jako zábavná soutěž, a proto zde byla cítit i velmi příjemná přátelská atmosféra.

Závodů se zúčastnilo 27 týmů, jak rodičů, dobrovolných hasičů, široké veřejnosti, tak i z ostatních měst a sborů.

 

sam_1882.jpg

 

Celkové výsledky jsou takové:

1. místo Blonďáci s 19 trestnými body

2. místo LM team s 20 trestnými body

3. místo Pivaři s 22 trestnými body

4. Tydýti s 27 body

5. Šice 1 s 27 body

6. Slimáci s 27 body

7. Duši s 29 body

8. Želvy s 29 body

9. Bezinky s 31 body

10. Šice 2 s 33 body

11. Šmudlíčkové s 33 body

12. Cvoci s 33 body

13. Pat a Mat s 34 body

14. Jezinky s 37 body

15. Gumíci s 39 body

16. Kornovky s 40 body

17. Křemílek a Vochomůrka s 41 body

18. Rychlé šípy s 41 body

19. Malíčci s 42 body

20. Máma, táta Homolkovi s 43 body

21. Bob a Bobek s 43 body

22. Linky s 47 body

23. Lulu a Hehe s 47 body

24. Piďi lidi s 48 body

25. Plyšáci s 53 body

26. Háj 1 s 58 body

27. Křováci s 71 body

V případě, že byl stejný počet trestných bodů, tak rozhodovala střelba - tedy ten tým co měl nejmenší počet trestných bodů ze střelby byl na lepším místě. V jednom případě se výsledky přímo totožně shodovaly (jak čas běhu, tak trestné body ze všech disciplín - nemožné, ale stalo se. V takovém případě se zvolila náhlá smrt, kdy byl dán rozstřel v podobě rozvinutí hadice na cíl.

Pro prvních pět míst byly připraveny velmi lákavé a zajímavé ceny, jako například: VELKÝ SUD PIVA, šišky salámů, lihoviny, dárkové poukázky, poháry, medaile apod. I pro poslední místo byl připraven žertovný dárek v podobě vtipného poháru a malých dárků.

 

sam_2004.jpg

 

Opravdu každý si na Bitvě klanů přišel na své - at to jsou děti, které stáli na stanovištích, jako rozhodčí a viděli své rodiče, jak závodí, nebo dospělí, kteří zde měli víc než vtipné odpoledne a nezapomenutelné historky.

Po faktických závodech se část závodníků přesunula do Restaurace Sokolovna Háj, kde probíhaly oslavy vítězství.

Celá Bitva klanů je financována prostřednictvím dobrovolného startovného a sponzorských darů. Bohužel se mladým hasičům, již nevyplácí a proto budeme nuceni příští rok zavést povinné startovné. Je však na místě poděkovat všem sponzorům a lidem, kteří přispěli dobrovolným startovným!

Děkujeme sponzorům:

RESTAURACE SOKOLOVNA HÁJ u Duchcova

OBEC HÁJ U DUCHCOVA

KEBABÁBEČEK OSEK

 

sam_2027.jpg

 

Na Bitvě klanů se střetávají různé organizace a různí lidé. Je to skutečně netradiční soutěž, která nemá nikde obdoby. Spolu se Sborem dobrovolných hasičů se zde zapojuje také obec Háj u Duchcova, ale hlavně i široká veřejnost! Pevně doufáme, že se Vám Bitva klanů líbí a že prominete nedostatky a chyby, které se zde vyskytují, ale přeci jen musíte pochopit, že to organizují a pořádají děti pro dospělé...

 

Odkaz na fotogalerii:

hajhasici.galerie.cz/5876312-8-rocnik-bitvy-klanu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář