30. dubna - Pálení čarodějnic a stavění Máje

1. 5. 2013

Pálení čarodějnic a stavění Máje

30. dubna

Jak bývá zvykem, tak tento den je pro SDH Háj u Duchcova dnem plný zábavy, ale i organizování a starostí. Hasiči z Háje letos pro návštěvníky opět připravili čarodějnickou stezku, která začínala v horní části ulice Ke knížáku, konkrétně u pomínku. Na začátku stezky byla připravena muzika a první disciplína, na které čekaly první čarodějnice. Účastníky stezky zde čekala nejen první disciplína a první odměny, ale i menší upomínka na tento den. Lidé zde mohli začít soutěžit v čase od 16:30 do 17:30, a tak se tu pořád něco dělo.

Po splnění první disciplíny návštěvníci pokračovali dále čarodějnickou stezkou, která vedla až na hřiště vedle hasičárny a kde byl připraven další program. Na čarodějnické stezce bylo rozestavěno několik čarodějnic, které měly připravené různé soutěže, včetně odměn. Stezka byla vyznačena fáborkami a obrázky z MŠ Háj u Duchcova.

901292_3065836141773_2011252115_o.jpg

I přestože nám počasí příliš nepřálo, tak návštěvnost byla celkem dobrá. Bohužel se občas vyskytl menší májový deštík a slabá zima také zrovna nepřidala na atmosféře. Ale i přesto to mnohé lidi neodradilo a zůstali až do konce.

Po zdolání čarodějnické stezky účastníci dostali čarodějnický průkaz. Na hiřšti dále pokračoval program. Nejprve se zde hádalo, jaká postava je vůbec moderátor. Až po velkém množství tipů od mnicha, čaroděje, Pána Boha, upalovače, jeden soutěžící přišel na to, že to byl inkvizitor, a tak vyhrál první dárek.

ink.jpg

Velký zájem lidí, především dětí, přilákala soutěž v pojídání koláčů. Soutěž byla rozdělena podle věkových kategorií, aby měl každý šanci. První tak do soutěže šly tři odvážné holčičky do věku sedmi let. Po trochu delším klání, jelikož koláč byl trochu větší, nakonec zvítězila Maruška a mohla si odnést odměnu. V další kategorii od 7 do 12 let bylo zájemců opravdu hodně, a tak bylo těžké vybrat jen 4 soutěžící. Po napínavém souboji nakonec vyhrál Petr J., který ovšem po svém vítězství vypadal dost zničeně. Bohužel žádný účastník nám nemohl dát rozhovor do mikrofonu, jelikož měli v puse pořád dost koláče. Další kategorii od věku 12 do 18 bylo celkem náročně obsadit soutěžícími, jelikož se v tomto věku nikdo moc nepřihlašoval. Nakonec byli do této kategorie vpuštěni i mladší soutěžící, a tak byl souboj trochu nevyrovnaný. A v poslední kategorii ve věku nad 18 let, což byl jakýsi hřeb soutěže, to bylo opravdu zajímavé. Dva muži a dvě ženy už měli připravenou taktiku a souboj byl opravdu napínavý. Výhru si nakonec odnesl místní fotbalista Beky.

skup.jpg

Po zajímavé soutěži se hned přešlo na očekávané stavění Máje. Dobrovolní hasiči letos opět vyzívali dobrovolníky z řad diváků za plotem, aby jim šli pomoct, jelikož Máje byla letos nově pokácená a tedy plná síly a zároveň o něco víc delší. Během stavění se hasiči i dobrovolníci celkem dost zapotili. Chvilkama to vypadalo, že se Máji postavit nepodaří. Dokonce i stavitelé poté řekli, že měli velké obavy, že Máje spadne. Naneštěstí i přes obavy se Máji podařilo s vypětím všech sil postavit. Diváci tak stavitele mohli odměnit potleskem. Májku stavělo celkem 18 statečných mužů.

maj.jpg

Na závěr inkvizitor odsoudil svým soudem jednu z čarodějnic, pro těžké čarodějnictví a magii, upálením. Došlo tedy na očekávané upalování čarodějnice, přičemž poté se přešlo na opékání buřtů, čímž pomalu také končil program tohoto dne a lidé se postupně rozcházeli domů.

Na konec je ještě třeba říct, že se nám letos opravdu nevyvedlo počasí, které nám vůbec nepřálo, ale i přesto jsme to nějak přežili a nebyla to úplná katastrofa.

A úplně na závěr je třeba poděkovat Sboru dobrovolných hasičů - především dobrovolným čarodějnicím, které připravili a poté stáli na čarodějnické stezce se svými soutěžemi. Děkujeme. Akce byla financována Obcí Háj u Duchcova, prostřednictvím Kulturní a sportovní komise.

Odkaz na fotogalerii:

hajhasici.galerie.cz/6069755-paleni-carodejnic