Výzva - zachraňte kopytovské hasiče

27. 7. 2013

Vážení bratři a sestry hasiči,

již více než 150 let v zemích Koruny české pomáháme ostatním spoluobčanům u požárů, živelných katastrof a tak dál. Je to jen díky tomu, že si lidé naši činnost váží a vychováváme mladé nástupce - dobrovolné hasiče. Pokud nevychováme mladé nástupce, veškeré tyto tradice padnou v zapomenutí. Naše činnost není soustředěna jen na záchranné akce a přípravu na ně, ale také dobrovolní hasiči jsou v mnoha obcích významným zdrojem kultury a zajišťují kulturní vyžití obce.

Řada občanů naší vlasti si neuvědomuje, že činnost mládeže v SDH je významnou prevencí socio-psychopatologických jevů. Máme v republice necelých sto tisíc dětí zapojených do hasičského sportu. Ti se ve volnočasových aktivitách věnují přípravě do soutěží a výchově k potřebě pomáhat ostatním, místo patologickému chování, závislosti na návykových látkách, kriminalitě apod. Musíme přiznat, že tímto množstvím byli překvapeni samotní pracovníci MŠMT.

To všechno je možné jen díky obětavé a časově náročné práce s mládeží a díky hasičské technice, s níž práce mládež přitahuje. Bez techniky mládež neudržíme. Bohužel tuto skutečnost si nechce uvědomit řada politiků i těch politických stran, jejichž představitelé u volebních kampaní slibují, že hasičské jednotky nebudou rušit a po volbách je všechno jinak. Sbor dobrovolných hasičů Kopytov je toho příkladem. Víme, že podobný osud potkal i jiné sbory, např. v Sedlčanech.

Kopytovští hasiči, nejaktivnější jednotka v Bohumíně, upozornili na odhalený podvod a odcizení projektu vybavení jednotky. Proto starosta města a senátor Ing. Petr Vícha prosadil v zastupitelstvu zrušení výjezdní jednotky. Bohulibým gestem samotnému sdružení předal do nájmu hasičskou zbrojnici a sní i náklady související s chodem hasičské zbrojnice do níž samotní kopytovští hasiči investovali na úpravy kolem 400 tisíc Kč a tisíce zdarma odpracovaných hodin.

Byla jim také odebrána technika, která byla v majetku města.

Aby mohli pokračovat v práci s mládeží, složili se a koupili tu nejnutnější hasičskou techniku pro mládež. Složitou finanční situaci, do níž se dostali, chtěli řešit benefičním koncertem, který se konal 11.5. 2013, kde je podpořili mezi jinými umělci: Martin Chodúr, Věra Špinarová a další. Bohužel nepřízeň počasí a odřeknutí finanční podpory podnikatelů města ze strachu ztráty zakázek, které z pozice své funkce může ovlivnit pan Ing. Vícha, nesplnil očekávání.

Zachraňme kopytovské hasiče !

V ČR je asi 300 tisíc dobrovolných hasičů. Nabízí se možnost přispět jistou finanční částkou (např. korunou na hasiče nebo 50 Kč na sbor a podobně), této iniciativě nebráníme. Víc však podporujeme zakoupení kalendáře na rok 2014, který nafotili kopytovské hasičky (aby pomohly svým bratrům). Lze jej zakoupit přes objednávkový formulář na portálu Hasiči-online.cz .

V případě, že máte zájem zakoupit si kalendář, a podpořit záchranu hasičského sboru v Kopytově, VSTUPTE NA TENTO ODKAZ:http://www.hasici-online.cz/hasicarna/item/24-pridejte-se-a-podporte-hasice-z-kopytova

Byli bychom rádi, kdybychom ukázali soudržnost, uměli stát při sobě a pomáhali si vzájemně, podobně jak to dokážeme vzhledem k občanům v případě požárů, živelných pohromách, dopravních nehodách apod. Jen tak ukážeme svoji sílu a můžeme zabránit postupnému utlumování a likvidace hasičských sborů. Pomáhejme si vzájemně s podobným nasazením, jak pomáháme ostatním.

S úctou a pozdravem bratr Mgr. Jan Szotkowski, předseda HNPD

REPORTÁŽ ČESKÉ TV 2012 - ZRUŠENÍ JEDNOTKY http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/212452801240021/obsah/204798-hadka-o-cisternu-mezi-dvema-hasicskymi-spolky/