8. května - Závěr hry Plamen 2012/2013

13. 5. 2013

Závěr hry Plamen 2012/2013

8. května Duchcov

Ano, skutečně na svátek 8. května se pořádal závěr hry Plamen 2012/2013 v Duchcově, tedy jinak okresní kolo teplického okresu. Na těchto závodech se rozhoduje, který tým postoupí na krajské kolo. Háj starší měl (asi) letos naposledy šanci bojovat o postup, jelikož většina starších žáků dosáhne věku, kdy přiští rok už závodit nemohou a na druhou stranu bude trvat, tak 5 let než mladší žáci z Háje do této kategorie dorostou. Proto se Háj rozhodl své šance zvětšit a spojit s družstvem Lhenice, které se také potýkají s nedostatkem starších žáků. Popravdě mnoho společných tréninků se neodehrálo, ale i tak každá část týmu trénovala to co bylo dohodnuto.

Háj se na tyto závody připravoval opravdu pečlivě. Nepočítaje pořádné snídaně a nakoupené sladkosti, které během závodu doplnovaly energii to byly hlavně dluhé tréninky, při kterých mnohdy tekly opravdu nervy a dokonce docházelo k menším úrazům. Každá disciplína se pilovala, hlavně ty, u kterých byl jen jeden pokus.

Ze zahájení hry Plamen si náš tým ze závodu požární všestranosti odvážel 2.místo a ze štafety dvojic 3. místo. V Duchcově nás taky čekaly 4 disciplíny a to: štafeta CTIF, útok CTIF, štafeta 4x60 a požární útok. Každé umístění byly body (1. místo = 1 bod, 2. místo = 2 body), tým s nejmenším počtem bodů postupuje na krajské kolo. Háj a Lhenice, tak ve středu ráno měly 5 bodů, se kterými startovali.

417921_524389607624611_1842706847_n.jpg

První byla štafeta CTIF. Disciplína, při které jde o rychlost a domluvu závodníků. Háj a Lhenice si rozuměly velmi dobře a nakonec jsme se v této disciplíně umístili na 1. místě! Avšak důležitější bylo, že jsme měli platný pokus.

Druhá disciplína byl útok CTIF. Složitá a náročná disciplína, kde se hodní vše od postavení závodníků, mluvení, špatné zacházení s materiálem, nesprávné práci (každý závodník má přesně stanovený úkol, který nesmí plnit nikdo jiný), zvláštní úkoly i místa kudy se smí chodit. Na první pohled pro laika jednoduchá disciplína, ale ve skutečnosti se zde dělá nejvíle chyb. Společný tým Háj a Lhenice tuto disciplínu s přehledem zvládl na jedničku a co víc se v ní opět umístil na 1. místě.

Po těchto disciplínách byl náš tým ve vedení o jeden bod před Duchcovem. Napětí a taktika, tak teprve přicházely.

Třetí nás čekala banální štafeta 4x60 m, která ovšem pro nás byla osudná. Během prvního pokusu šlo vše perfektně a byl zaběhnut úžasný čas, se kterým bychom získali první či druhé místo v kategorii. Z mikrofonu byl tento pokus také pochválen a bylo sděleno, že jsou žluté praporky a pokus je platný, když v tu chvíli zazněla oprava, že přeci jen jeden červený praporek byl zvednut. Stalo se nemyslitelné a nemožné. Při probíhání cílové pásky závodník utíkal v adrenalinu o kousek dál a pomocí hadice o kousek odtáhl rozdělovač, ke vší smůle selhal materiál a ze spojky se utrhla rovnou celá hadice! Pokus byl prohlášen za neplatný... To co se snad nikdy nemůže stát se stalo v tu nejhorší chvíli. Během druhého pokusu byl tým dost nervozní a nikdo si neuvědomil, že už předtím došlo k výměně závodnic z pozice kladiny a překážky. Během druhého pokusu závodnice na překonávání kladiny seskočila moc brzo, což by bylo prohlášeno za další neplatný pokus. Naštěstí si toho všimla druhá závodnice a kolegyni na to upozornila. A tak se závodnice vrátila, čímž byla ztracena spousta času, avšak byla šance že pokus bude uznán za platný. Vše se nakonec dodělalo, pokus byl platný ovšem s horším časem. V této disciplíně jsme tak skončili na předposledním, tedy 4 místě.

spojka.jpg

Náš tým tak ztratil vedení a i šanci na výhru. Ovšem šance tu pořád byla, i když malá (v přepočtu bodů u dalších týmů u poslední disciplíny). Náš tým zachvátil smutek. I přesto jsme se rozhodli ukázat co umíme nejlíp a to je požární útok. Během poslední disciplíny v požárním útoku náš tým nastupoval skleslý, ale pořád s malou nadějí v srdci. Pokusy byly dva. Tým z Duchcova během prvního pokusu nastříkal krásný čas 25 vteřin, který během prvního kola nebyl pokořen. Důležité bylo ovšem druhé kolo. Pokud by tým ze Srbic dosáhl lepšího času a náš tým ještě lepšího času, tak bychom v celkovém součtu výsledků vyhráli. Ovšem Srbicím se duchcovský čas prolomit nepodařilo. I tak jsme nic nevzdali a chtěli jsme dosáhnout alespon nejlepšího času v královské disciplíně. A to se podařilo! Tým Háj a Lhenice nastříkal nejlepší čas v požárním útoku a umístil se v této disciplíně na 1. místě! I když jsme prohráli krajské kolo, tak jsme se radovali, že jsme v této disciplíně zvítězili.

V konečném součtu výsledků, i když se náš tým umístil ze 6 disciplín na prvním místě to nestačilo.

Výsledky okresního kola Teplice:

1. místo a postup na krajské kolo SDH Duchcov - 11 bodů

2. místo Háj a Lhenice - 12 bodů (pouze o bod!!!)

3. místo Hostomice - 19 bodů

4. Srbice - 20 bodů

5. Košťany - 34 bodů

spolecna.jpg