Hormersdorf - Euroregion Krušnohoří 2013

8. 9. 2013

Euroregion Krušnohoří - Hormersdorf

6. září - 8. září 2013

Letošní ročník této mezinárodní soutěže mladých hasičů se pořádal na německé straně v Hormersdorfu. Na soutěž přijelo opět 8 českých týmů a 8 německých týmů, aby spolu poměřili své síly a ukázalo se, kdo je tento rok mistrem Euroregionu.

Hájský se na tyto závody chtěli připravovat dlouho a pečlivě, ovšem jak už to bývá objevia se řada komplikací. Mezi tu nejzávažnější komplikaci ještě před soutěží patřilo poskládání soutěžního družstva, jelikož se mělo začít trénovat v době prázdnin, tak děti mohly trénovat různě. Dalšími problémy byly nemoc závodníka, seznamovák apod, přičemž se nakonec naposlední chvíli kvůli menším problémům změnilo složení družstva. Tým, který tedy závodil na soutěži měl společný trénink pouze jedenkrát, jelikož se složení týmu takto změnilo.

asam_5428.jpg

V pátek jako vždy probíhá ubytování, seznamovací nástup, porada vedoucích a nabírání sil po dlouhé cestě. Tento první den je nutné dodržovat večerku, jelikož nás příští den čekalo mnoho namáhavých disciplín. Mezi hájskými závodníky panovala dobrá nálada a chuť předvést co všechno se naučili. Letošní disciplíny dávaly prostor velkému rozdílu výsledků u jednotlivých týmů a to především díky bodování, kdy rozhodovalo každých 10 vteřin za které byl trestný bod - tudíž na každé disciplíně šlo skutečně o každou vteřinu a každá chyba byla tvrdě zaplacena ztrátou bodů. Na trati, tak rozhodovaly nejen výkony soutěžících, ale i důvtip a taktika jednotlivých vedoucích, kteří vymýšleli různé fígle a vychytávky. Byl to skutečně souboj způsobů a taktik.

Na družstva čeklo 14 disciplín: tísňové volání o pomoc, přeprava vody, splétání hadic = cop, slalom s žebříkem, požární útok, rozvinutí hadice na cíl, stěna z beden, běh na hadici, motání hadic, určování přístrojů, stříkání na terč, napsaná slova hadicí, prostrčení míčku hadicí, kruh ze savic. Hájský tým si vylosoval startovní pořadí 16, tedy poslední což bylo ideální.

Během první části jsme řadu disciplín zvládli celkem úspěšně, avšak několik se nám také nepovedlo. Stáčení savic do kruhu jsme zvádli perfektně a psaní slov hadicí také. Ovšem problém jsme měli při určování přístrojů, kdy jsme udělali několik chyb. Chození po hadici jsme zvládli také perfektně. V této části nás čekalo osudné rozvinutí hadice na cíl, které je vždy nervy drásající - letos se ovšem vcelku dařilo a všichni závodníci se trefili - nedosáhli jsme sice nejlepšího výsledku, ale nebyl to také nejhorší. Slalom se žebříkem trval sice déle, ale nahradili jsme si to úspěšnou přepravou vody, kdy jsme byli mezi nejlepšími. Po první části jsme byli celkem spokojeni, i když to mohlo být lepší, avšak získali jsme tím opět skvělou výchozí pozici do druhého kola.

sam_5434.jpg

Po obědě a krátké pauze následovala druhá část závoda, kdy nás čekalo tísňové volání následované splétáním hadic, kde se nám vcelku dařilo. Požární útok a bedny probíhaly také úspěšně, ovšem několik trestných bodů jsme získali při motání hadic. Čekaly nás poslední dvě disciplíny - stříkání na terč, což jsme zvládli také vcelku dobře a prostrčení míčku hadicí, kde jsme bohužel totálně vybouchli a dosáhli nejhoršího výsledku. Jelikož se jednalo už o poslední disciplínu, tak jsme mohli pouze doufat a spekulovat, jaké budeme mít asi umístění, což jsme se měli dozvědět až druhý den.

sam_5477.jpg

Výsledky byly tentokrát velmi rozdílné, jelikož tu svou roli hrála opravdu každá ztracená vteřina na jakékoliv disciplíně. Čekání na výsledky nám krátil společenský večer, při kterém jsme nejen poseděli s Čechy, ale k našemu stolu zavítal i nejeden Němec. Přátelská atmosféra, tak šla cítit opravdu všude a silně. Závody si také užíval náš maskot Kohout Bob, který se se všemi seznámil a při některých disciplínách nám fandil z první řady.

Jak bývá zvykem poslední den, tedy neděle bývá ve znamení uklízení, balení, loučení ale hlavně nervozity, jelikož každý chtěl vědět jak dopadl.

Z celkových 16 týmů jsou výsledky takové:

1. místo Bílence 1 - 98 trestných bodů

2. místo Háj - 111 trestných bodů

3. místo Cítoliby - 119 trestných bodů

4. Niederbobritzsch 1 - 127

5. Zwonitz 1 - 128

6. Obrnice - 136

7. Bílence - 151

8. Niederwiesa - 160

9. Niederbobritzsch 2 - 171

10. Zwonitz 2 - 183

11. Lugau - 191

12. Hora sv. Kateřiny - 195

13. Lenešice - 201

14. Frauenstein - 208

15. Osek - 219

16. Oelsnitz/Erg. - 266

sam_5580.jpg

Naše družstvo se umístilo na pěkném 2. místě, přičemž svou medaily obdržel i Kohout Bob. Letos jsme s našimi výkony mohli být vcelku spokojeni, družstvo se snažilo a mělo správný zápal nasazení, ovšem bohužel tým Bílence byl letos lepší a tak první místo patří zaslouženě jim k čemuž jim gratulujeme. Víkend jsme si naplno užili a už se nemůžeme dočkat dalšího ročníku, který jak doufáme bude pro nás opět úspěšný.

asam_5576.jpg