28. září - Požár rodinného a činžovního domu

29. 9. 2013

Požár rodinného a činžovního domu v Háji u Duchcova

28. září 2013

Upozorňujeme, že se jedná o článek z pohledu SDH Háj u Duchcova a že se v žádném případě nejedná o oficiální zprávu ze zásahu či prohlášení o požáru a že se nejedná ani o popis zásahu JSDH Háj u Duchcova, která má vlastního zřizovatele a tedy i oficiálního mluvčího.  Informace v něm obsažené nemusí být zcela přesné.

V noci 28. září 2013 byl ve 23:22 ohlášen požár přístřešku na nářadí v Kubátově ulici (na rozhraní křižovatky Kubátova a Závodní - u Autoservisu). Zásahová jednotka obce Háj u Duchcova se na místo požáru dostavila v pořadí druhé zasahovací jednotky v čase 23:32 (na místě byla již jednotka HZS Duchcov). Po příjezdu bylo zjištěno, že od přístřešku začaly hořet střechy dvou přilehlých domů. Požár byl již velmi silný a bylo jasné, že zásah bude skutečně velmi náročný. V prvé řadě se zjišťovalo, zda v rodinném a činžovním domě nezůstali nějací lidé. Naštěstí všichni lidé z domů byli včas zachráněni a nedošlo k žádnému zranění či nadýchání kouře. Na místě později byla i sanitka ZZS.

sam_5998.jpg

Hasící práce byly velmi komplikované.  Na místo požáru postupně dojížděly i další jednotky - celkem zde zasahovalo kolem 20 hasičských vozů (zhruba 4-5 tater a 2 plošiny). Požár se mezitím rozšířil na celé plochy obou střech a hrozilo dokonce vzplanutí třetího přilehlého domu - hlavím cílem, tak bylo zabránit rozšíření požáru na třetí dům a co nejrychleji uhasit požáry na obou střechách, což díky nedostatku místa znamenalo také další komplikaci. V průběhu noci na místo dorazilo velké množství zvědavců - někteří dokonce neváhali a ve spodním prádle pomáhali zasahujícím hasičům. Zároven byla v noci uzavřena celá obec Háj u Duchcova a vjezd byl povolen jen složkám IZS - kvůli nedostatku místa u zásahu celá ulice v řádově stovkách metrů byla kompletně zablokována zasahujícími jednotky).

sam_6026.jpg

Požár se počase podařilo dostat pod kontrolu (především díky příjezdu plošin, ze kterých byly hasící práce daleko účinější), přičemž se hlavně zabránilo rozšíření požáru na třetí budovu (můžeme být rádi, že nefoukal vítr jinak by se požár značně rozšířil). Největší část požáru a i požár domů samotných se podařilo uhasit až zhruba okolo 04:00 hodiny ráno. V průběhu noci a rána probíhaly dohašovací a zajišťovací práce. Zásahová jednotka Háj u Duchcova poté ještě celé ráno vykonávala nad místem požáru dohled spolu s policií ČR. Na základnu se jednotka vracela krátce před 11 hodinou dopoledne (celý zásah, tak trval zhruba 12 hodin). Zasahující hasiči se tak vraceli domů vymrzlí a vyčerpaní. V odpoledních hodinách se na místo vydali vyšetřovatelé.

obrazek-1.jpg

obrazek-4.jpg

Požár vypukl původně z přístřešku na nářadí odkud se rozšířil nejprve na první a poté na druhou střechu přilehlých domů. Pravděpodobná příčina vzniku požáru je úmyslné zapálení (vyšetřování teprve začíná a tak je možné, že příčina bude přehodnocena). Střechy obou domů jsou zcela zničeny - u rodinného domu je také zcela zničeno podrkoví. U menšího rodinného domu co nezničil požár zničila voda - celý dům je tak neobyvatelný (podkroví a střecha zcela zničeno a přízemí je vytopeno vodou - veškeré věci a vybavení zničeno). U druhého většího činžovního domu byly škody podobné - zcela zničena střecha a vodou zničený vnitřek domu. Škody budou dosahovat závratných čísel. Lidem z poničených domů, kteří nemají náhradní ubytování obec Háj u Duchcova prostřednictvím starosty obce, který byl také po celou noc a ráno na místě požáru, ihned nabídla náhradní bydlení v obecním domě. Bezprostředně se také začalo přemýšlet o sbírce oblečení apod., jelikož lidem z postižených domů nezbylo zhola nic, pouze to v čem vyběhli v noci na ulici.

sam_6021.jpg

Celá situace byla samozřejmě velmi dramatická a nepřehledná. Je zřejmé, že se celý zásah a panující situaci nedá zcela jasně popsat a přiblížit.

Na místě zasahovalo několik hasičských jednotek a sborů (dosud nebylo přesně zjištěno počet a jména všech jednotek), dosud se ví o těchto: JSDH Háj u Duchcova, HZS Duchcov,  JSDH Duchcov, HZS Ústí nad Labem, jednotka Doly Bílina, dobrovolné jednotky Osek, Hrob, Zabrušany, Dubí a Litvínov (bylo zde několik tater, také dvě plošiny). Na místě byla také Policie ČR a sanitka ZZS.

Upozorňujeme, že informace nejsou kompletní a všechny a že se můžou kdykoliv změnit!

Zásahu se od začátku účastnili:

Roman Lewkowicz

Roman Kubrycht

Pavel Špringl

V průběhu požáru na místo také dorazil Petr Siřiště

Druhý výjezd

Dne 29. září ve 14:35 byl znovu vyhlášen poplach na místě původního požáru. Důvodem byl ohlášený dým, který se měl valit ze třetího domu, který byl hned vedle jednoho ze zasažených rodinných domů. Zásahová jednotka obec Háj u Duchcova na místo dorazila v pořadí druhé zasahovací jednotky v čase 14:43 (byla zde již přítomna jednotka HZS Duchcov). Za pár minut později dorazilo několik dalších jednotek i s plošinou a termokamerou. Po příjezdu bylo zjištěno, že dým již nikde nestoupá, ale i přesto se vše důkladně prověřovalo a kontrolovalo. Místo požáru bylo prohledáno vyšetřovatelem a zároveň sousední dům byl prozkoumán termokamerou, aby se zjistilo zda hrozí vzedmutí požáru. Hasiči na místě nějakou dobu vykonávali dohled později byl obejkt předán majiteli, který na něj dohlížel a v případě nouze měl volat zasahující jednotky.

Zásahu se účastnili:

Roman Lewkowicz