Pomoc na povodních

16. 6. 2013

Pomoc na povodních

Na začátku června roku 2013 Českou republiku zasáhly ničivé povodně. Mnoho obcí bylo zaplaveno a povodně byly srovnávány s povodněmi z roku 2002. Během těchto povodní byla ohrožena nejen Praha, ale bylo zatopeno také Ústí nad Labem, Dečín a celkově nehůře na tom byly severní Čechy, zejména obce poblíž Labe. Během povodní se rozjela rozsáhlá pomoc v podobě různých finančních či materiálních sbírek apod.

I obec Háj u Duchcova a hlavně hasiči z Háje se rozhodli pomoci. Naši hasiči pomáhali 3 dny a 3 noci (od úterý 11. června do pátku 14. června) v obci Travčice (okr. LItoměřice).

Vše začalo na HZS Teplice v úterý 11. června v 06:00, kde byl sraz všech SDH, které se měli společně vydat na HZS Litoměřice. Hasiči se do Litoměřic měli vydat v koloně a už hned na začátku pro hájské hasiče vyvstal jeden nepříjemný problém. Hájským se nedařilo nastartovat své vozidlo IFU. Zkoušelo se ji nahodit přes různé přístroje, ale nic nezabralo až se rozhodlo zkusit ji roztlačit. Naskytl se tak unikátní pohled, jak několik hasičů roztlačuje naší IFU. Naštěstí po roztlačení IFA nastartovala a mohlo se vyjet - ovšem nefungovala světla, brzdová světla, troubení apod. V Litoměřicích se kolona dozvěděla, že bude pomáhat v obci Travčice. Opět v Litoměřicích musela být IFA roztlačena, jelikož se jí nepodařilo opravit, ale alespon se zjistilo co bylo příčinou, což byl vypadlý kabel. Nic strašného, ale později bylo zjištěno, že při snaze IFU nastartovat pomocí přístrojů v Teplicích byla zničena jiná důležitá součástka.

1017590_540348709362034_215845095_n.jpg

Obec Travčice má zhruba okolo 600 obyvatel, nacházející se v okrese Litoměřice, zhruba 3 km od Terezína. Obec samotná sice povodněmi poškozena nebyla, ale byla zde zcela zaplavena důležitá okresní silnice, kde se vytvořila obrovská vodní laguna. Tato laguna by samovolně nezmizela a tak bylo potřeba ji odčerpat. Laguna se rozprostírala na silnici v délce zhruba 100m a v šířce zhruba 50m (zasahovala rovněž do pole kde bylo také velké množství vody), zaplaven byl také dům, který u silnice ležel. Bylo rozhodnuto postavit vedení pomocí zavlažovacích trubek a odčerpávat vodu do kanalizace v Travčicích. Zároven s trubkovitým vedením bylo postaveno i druhé hadicové vedení, aby odčerpávání šlo rychleji. Celé vedení měřilo 700 metrů! První den a noc byly nasazeny přenosné agregáty (mašiny) a plovoucí čerpadla. Došlo tak k vytvoření několika stanovišť. První u laguny, kde bylo potřeba obsluhovat stroje apod. Druhé stanoviště u přejezdu přes hadice, které vedly přes silnici. A třetí stanoviště u kanálu, kde bylo potřeba sledovat, aby se kanál neucpal a voda se z něj nevylila. Bylo tak potřeba pracovat bez přestávky i celou noc - hasiči se tak střídali ve spánku a v práci. Zároven odpoledne v úterý za hasičema do Travčic dorazil p. Valenta z Háje u Duchcova, který se vyzná v opravách IFY. Stačilo jen deset minut, náhradní součástky a IFA byla opravena a plně fungovala!

1016604_540350352695203_1972991693_n.jpg

268206_540350836028488_152943284_n.jpg

Kromě jiného během pomoci na povodních měl fungovat následovný systém. Každý den v 06:00 se několik jednotek, které měly pomáhat na povodních měly setkat v Teplicích odkud vyrazily do postižených oblastí. Tam měli zůstat celý den a případně celou noc. Poté měly jednotky odjet domů, přitom je vystřídaly jiné jednotky. Zasahující jednotka se měla vrátit opět za 3 dny. Každý den tu tedy měl být někdo jiný. Hasiči z Háje se tedy tak připravovali, že ve středu ráno (poté co měli být vystřídáni) pojedou domů. Ovšem, když do Travčic přijeli další jednotky na střídání bylo zjištěno, že s sebou nemají náhradní mašiny za ty co ráno odjeli domů a tím by bylo možné čerpat vodu pouze jedním vedením namísto dvou. Hasiči z Háje se tak nabídli, že zde zůstanou další den a použijí své vozidlo IFU na odčerpávání laguny (zároven s mašinami a čerpadly, které tu zůstaly).

1004022_540350246028547_1409905251_n.jpg

988539_540350736028498_1099274768_n.jpg

Na hasičích z Háje tak zůstalo obsluhování IFY, starání se o mašiny a plovoucí čerpadla - každých 30 minut bylo potřeba doplnovat benzín, dále olej apod. Hájský tak měli za sebou druhý den a druhou noc nasazení. Během noci se hasiči střídali ve spánku - ovšem doba spánku byla zhruba 3 hodiny a bud na poli či v jiných mizerných podmínkách. Svou roli také hrálo velké vedro přes den a pak naopak velká zima přes noc, kdy nepomáhal ani oheň u kterého se všichni krčili. Vše doplňoval neustálý hluk z běžících přístrojů.

268201_540351782695060_297140825_n.jpg

Další, již třetí den nasazení, se na některých začala projevovat únava. Únava se projevovala také na přístrojích, protože některé běžely téměř 72 hodin - včetně naší hájské IFY, která běžela téměř 48 hodin! Voda přitom ubývala hodně pomalu, jelikož prostor kde se nacházala byl obrovský. Navíc voda z polí se přelejvala na místo odčerpané vody ze silnice, ale i tak bylo možné sledovat pomalý úbytek vody. Před hasiči ovšem byla již třetí noc během, které došlo k řadě kompikací. Především díky odčerpávání klesla hladina na břehu a tak bylo potřeba zcela přeorganizovat postavení mašin a IFY, dále byl problém s výkonem a bylo také potřeby vyměnit několik hadic, které už začaly prosakovat. Hasiči se tak během noci několik hodin nezastavili.

Čtvrtý den ráno byl spojen s odjezdem hájských hasičů domů. Už ráno, tak započaly přípravy na odjezd, uklízení přístrojů a dalšího materiálu. Značně unavení a vyčerpaní, tak hasiči z Háje po 3 dnech a 3 nocích dorazili v pátek v 11:30 zpět do Háje u Duchcova. Čerpání vody z laguny a starání se o přístroje převzaly další jednotky.

Zasahující hasiči z Háje u Duchcova:

Roman Lewkowicz - velitel jednotky

Jiří Homolka

Martin Link

Miroslav Břečka

Jakub Šimek

Pavel Špringl

Karel Drašner - starosta obce Háj u Duchcova

379597_540350119361893_60875881_n.jpg

Další střídavě zasahující jednotky:

HZS Teplice

SDH Košťany